Tysiące oprawionych obrazów.
Obrazy w drewnianej ramie to elegancka ozdoba nie tylko urzędów, miejsc użyteczności publicznej, ale również w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach, którym właścicielom zależy na stworzeniu oryginalnych wnętrz. Ważne jest, aby dopasować oprawę do tematu obrazu, tak aby była ona jego ozdobą, nie przytłaczała sobą i jednocześnie stanowiła uzupełnienie wystroju. Jednak tradycyjne ramy z drewna łatwo ulegają zabrudzeniu, co pogarsza ich walory użytkowe.
Dlaczego drewniane ramy lepsze są od antyram aluminiowych?
Ramy z drewna są przede wszystkim trwałe i pasują do różnego rodzaju sztuki. Można w nie oprawić zarówno obrazy, jak i plakaty, czy zdjęcia. Dzięki ich naturalnej antystatycznej naturze nie przyciągają do siebie kurzu, przez co są mniej zajmujące w czyszczeniu od innego rodzaju opraw. Mimo że są wykonane z drewna, odpowiednio przygotowane, mogą być użyte w pomieszczeniach takich jak kuchnia, czy łazienka. Wszystko przez ich niski poziom higroskopijności, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę drewno egzotyczne, które dodatkowo jest wysoce odporne na temperaturę, pleśń, czy ataki insektów. Duża plastyczność materiału, o którym mowa pozwala wyprodukowanie zarówno prostych form, jak i bogato zdobionych.
Jak dbać o ramy z drewna?
Choć odporność ram drewnianych na brud jest wysoka, to z czasem tracą one na wyglądzie i wymagają okresowego odnowienia, czy też wyczyszczenia, zwłaszcza w przypadku drewnianych ram. Przystępując do czyszczenia i odnawiania opraw należy dokładnie zabezpieczyć ich wnętrze, czyli sam obraz, plakat czy płótno. W ostatnim przypadku należy do ramy obrazu przyciąć pod wymiar kawałek tektury. Po odkurzeniu ramy umyć ją rozpuszczoną w ciepłej wodzie wodą z pastą do podłogi drewnianej, pilnując, by zbyt mocno nie rozmoczyć faktury. Po około 120 minutach wystarczy wypolerować ramę miękką, bawełnianą szmatką i wykończyć oprawę olejem lnianym, który zaimpregnuje drewno na następne miesiące użytkowania.