Tysiące oprawionych obrazów.
Chociaż nasz czas wolny pochłaniają obecnie smartfony, tablety i telewizory, rękodzieło wciąż ma się dobrze. Wiele pań (lecz nie tylko pań!) uwielbia spędzać wieczory, dziergając na drutach, szydełku, czy cierpliwie haftując kolejne obrazki. O ile wydzierganą maskotkę lub serwetę wystarczy po prostu ulokować na szafce czy półce, o tyle gotowy haft, przed powieszeniem na ścianę, należy odpowiednio wyeksponować. W tym celu najlepiej po prostu go ładnie oprawić!
Jak oprawić haft?
Przyjmuje się, że hafty powinno oprawiać się w ramy bez szkła (chociaż to zapobiega konieczności prania robótki raz na jakiś czas). Szkło spłaszcza robótkę, a odbicia światła uniemożliwiają dokładne przyjrzenie się detalom pracy. Hafciarki spierają się, czy lepiej oprawić haft z użyciem passe-partout, czy bez. Tu warto kierować się wyglądem robótki. Jeśli materiał jest zahaftowany aż po brzegi, passe-partout pięknie wyeksponuje obraz, o ile jego kolor będzie dobrze dobrany do kolorystyki pracy. Mniej zdobne hafty lepiej prezentują się bez passe-partout, minimalistycznie ograniczone samą ramą.
Jak wybrać ramkę?
Wybór ramki do wyhaftowanego dzieła wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Nie wystarczy bowiem kierować się własnym gustem. Ramka powinna pasować do pracy, którą chcemy w niej umieścić, a także aranżacji miejsca, w którym zechcemy ją powiesić. Jeśli nie sami nie wiemy, jakiej ramki szukamy, warto poradzić się bezpośrednio w firmie oferującej oprawianie obrazów. Specjaliści na pewno pomogą nam podjąć decyzję. Zazwyczaj tradycyjne hafty takie jak kwiaty, pejzaże i obrazy sakralne oprawia się w zdobne ramki, kolorystycznie pasujące do odcieni robótki. „Bogate” ramy dobrze komponują się z tradycyjnymi aranżacjami wnętrz, w których zazwyczaj wieszane są tego typu dzieła. W ostatnich latach modne zrobiło się też haftowanie prostych grafik i haseł, bardziej przypominających plakat, niż obraz. W tym wypadku lepiej postawić na nowoczesne, minimalistyczne ramki, które nie przytłoczą robótki. Tu kierujemy się też podobną zasadą – nowoczesną robótkę prawdopodobnie powiesi u siebie właściciel nowocześnie urządzonego lokum. Dlatego również i rama nie może zdominować wnętrza swoją dekoracyjnością.